Za sve koji su tražili pomoć jer se osećaju pod pritiskom usled aktuelne društvene krize u kojoj ne žele aktivno da participiraju, ali su prisiljeni da učestvuju kao pasivni učesnici i posmatrači, za one koji stavljeni u fokus usled sticaja okolnosti, kao i za one studente i građane koji aktivno učestvuju u protestima, napisala sam preporuke kako da se zaštite i postave lične prioritete.
Preduzmite neophodne mere da očuvate fizičko, psihičko i duhovno zdravlja i moralne načela. a ukoliko ste bolesni da održite remisiju tj. stabilno stanje bolesti.
Nastojte da obezbedite urednu ishranu, spavanje, higijenu, odmor i kretanje, a uzimanje lekova i redovne preglede u slučaju bolesnih lica.
Izbegavajte mesta gde možete biti fizički ugroženi, kao sve akcije i ljude koji ugrožavaju Vaše fizičko, psihičko ili duhovno zdravlje.
Uzmite sa rezervom sve infomacije koje dobijete preko medija i društvenih mreža ili drugih lica.
Nastojte da dobijete infomacije iz više izvora, pa sami donesiti zaključke.
Dozirajte vreme koje provodite ispred televizora ili na društvenim mrežama
Održavajte dnevnu rutinu i obavljate svakodnevne poslove koji Vam obezbeđuju egzistenciju.
Nađite vreme za odmor i relaksaciju.
Podelite osećanja sa bliskim osobama.
Nemojte davati izjave, donositi odluke i konačne zaključke ako ste pod afektom.
Prepoznajte realne i simbolične gubitke koje Vam je kriza donela i žalite ih u hodu, a ukoliko na to možete da utičete, sprečite nove gubitke.
Držite se moralnih načela i sistema vrednosti koji ste dobili od roditelja ili kojima učite svoju decu.
Izbegavajte osobe koje Vas fizički, psihički ili moralno ugrožavaju, a ako to nije moguće, onda održavajte optimalnu distancu, nemojte se sa njima direktno konfrontirati, nego izbegavajte teme oko kojih se ne slažete; smanjite vreme koje sa njima provodite nasamo u direktnom kontaktu.
Ne slikajte se i ne ističite, ne dajite izjave i mišljenje javno ukoliko to nije Vaša struka ili se pitanje direktno Vas ne tiče.
Ukoliko ste bili izloženi linču preko medija i društvenih mreža zato što ste radili svoj posao, bez da ste istupali politički, dokumentujte i sačuvajte sled vlastitih akivnosti i materijal sa društvenih mreža i medija kao linkove i slike ekrana ( screenshot), zbog kojeg ste Vi i sa Vama povezana druga fizička i pravna lica bili fizički, psihički ugroženi i čime Vam je narušen ugled, kako biste bili u mogućnosti da materijal predate policiji i da sve imate spremno u slučaju sudskog postupka.
Budite svesni da uvrede koje ste dobili od anonimnih i politički ostrašćenih lica ne odražavaju mišljenje većine, pa posao obavljajte normalno, a sebe uklonite od očiju javnosti koja traži žrtvenog jarca.
Razlikujte studente i lažne studente, studentske zahteve od političkih, zahteve sa kojima se slažete i one od kojih se distancirate.
Ukoliko ste pod pritiskom grupe čiji ste član, a sa zahtevom grupe se ne slažete, pozivajte se na osnovnu delatnost grupe kojoj pripadate, postojanje zapisnika i odluku većine, egzistencijalne prioritete, porodične prioritete, hijerarhiju postupanja u okolnostima krize uz pismene naloge predpostavljenih. Ukoliko nad Vama vrše nasilje na poslu, vodite dnevnik mobbinga u slučaju sudskog postupka.
Pravite dnevne i kratkoročne planove.
Zaštite maloletnu decu, stare i bespomoćne, životinje i imovinu
Ljutnja je normalna emocija ukoliko Vam neko ugrožava ili oduzima slobodu kretanja, slobodu izražavanja, polaganja ispita, obavljanja poslova, slobodu mišljenja ili ugrožava nešto što je Vama važno.
Ljutnja je normalna reakcija na nasilje, bez obzira da li je ono fizičko, psihičko verbalno, neverbalno, ili političko.
Ljutnju možete i morate da kontrolišete. Ukoliko Vas neka osoba ljuti pokušajte da rešite problem dijalogom u datom trenutku ili naknadno. U slučaju da je druga osoba pod afektom, osoba koja nastupa sa pozicije sile, grupa ljudi ili neko ko nije u stanju da razgovara, pa situaciju koja Vas je naljutila trenutno ne možete rešiti razgovorom, distancirajte se iz situacije, budite posmatrač, a ne akter, pa “ hladne glave” nađite načine da svoje kretanje, slobodu izražavanja, pravo na rad i slobodno mišljenje zaštitite i realizujete na socijalno prihvatljiv način.
Nemojte da Vam ljutnja pređe u bes.
Bes se teško kontroliše i onemogućava komunikaciju i dogovor.
Mislite o tome, pa izbegavajte svaku mogućnost nasilja.
Pomozite članovima porodice, prijateljima, kolegama i komšijama u ostvarenju gore navedenih prioriteta.
Ukoliko pripadate zdravstvenim, prosvetnim i pomažućim profesijama budite svesni sopstvene odgovornosti i etičkog kodeksa.
Pomozite svima koji traže pomoć jer prolaze fizičku, psihičku ili duhovnu krizu, a ne samo istomišljenicima – kako nude neki pojedinci i neke strukovne organizacije.
Ne činite ništa što može da izazove ili produbi krizu, što može da povredi I ugrozi Vas ili druge.
Ne stigmatizujte one koji ne misle isto kao Vi.
Ne generalizujte studente, demonstrante ili pripadnike određene partije.
Previše smo gubitaka imali.
Nemojte da porušite mostove preko kojih morate preći.
Ne dozvolite da budete obeleženi kao prostak, politički jednoumnik ili nasilnik.
Ne dozvolite da Vas koriste.
Ne činite ništa zbog čega Vas kasnije može biti sramota.
Ne ometajte one koji žele da rade.
Neka politička uverenja ne utiču na Vaš posao i odnos prema drugima, nego Vašim primerom i radom učinite da naše društvo bude bolje, a život sigurniji.
Budite zahvalni svima koji Vam svojim radom i zalaganjem obezbeđuju snabdevanje, prevoz, lečenje, učenje, čišćenje i normalno funkcionisanje grada.
Dok čekamo da istraga o uzrocima koji su doveli do tragedije bude okončana, a krivci procesuirani, dok čekamo da se uspostavi komunikacija između političkih aktera u okviru zvaničnih institucija i nađe kompromis koji će okončati društvenu krizu, a studenti vrate učenju, bez obzira kojeg ste političkog opredeljenja ili Vas politika uopšte ne zanima, imajte na umu da je pravo i obaveza svakog pojedinca da se za vreme krize prvo pobrine za svoje lične prioritete i prioritete onih koji zavise od njega.
Ukoliko mislite da ste zapostavili lične prioritete, da Vas zloupotrebljavaju, da ste ugroženi ili izolovani, da ne možete da se zaštitite ili kontrolišete svoje reakcije, zloupotrebljavate alkohol ili narkotike, smatrate da je Vaše zdravlje pogoršano, da ne možete da živite i radite nakon ličnih ili kolektivnih gubitaka, ne možete da prihvatite realitet i drugačije mišljenje, niste u stanju da komunicirate sa neistomišljenicima ili ste deliki deo dana bezvoljni, obuzeti se strahom, ljutnjom, besom, neraspoloženjem, imate autoagresivne ili heteroagresivne ideje, poremećeno spavanje i apetit, potražite stručnu pomoć.