Kurs „Žalost i poremećaji žalosti“

Kurs „Žalost i poremećaji žalosti“ je teorijski kurs koji se sastoji od petnaest predavanja, koja možete slušati uživo, online, radnim danima, od 31. marta do 18. aprila 2025, u terminu od 19,30- 21h. Namenjen je zdravstvenim radnicima i saradnicima, studentima tih fakulteta, profesionalnim psihoterapeutima i muzikoterapeutima, kandidatima u edukaciji iz psihoterapije i muzikoterapije, koji se u svakodnevnom radu sreću sa osobama koje su doživele ili očekuju gubitak bilo koje vrste. Za uplate kotizacije do 03. februara 2025, moguće je ostvariti popust 20%.
Kurs Žalost i poremećaji žalosti

Žalost nije bolest, ali može da se razvije u bolest. Dijagnoza poremećaj produžene žalosti je ušla u fokus tek sa novim klasifikacijama bolesti:  ICD 11, DSM V i DSM – TR klasifikacijama, kao rezultat kompromisa istraživačkih grupa.

Do skora, žalost se nije mnogo izučavala  okviru osnovnih studija.

Među profesionalcima u oblasti mentalnog zdravlja je deficitaran kadar koji se bavi terapijom žalosti.

Sa ličnim i kolektivnim gubicima se suočavamo svakog dana.

Ukoliko se ovaj poremećaj ne dijagnostikuje na vreme, ne leči ili se ne leči pravilno,ožalošćena osoba je pod većim rizikom nastanka telesnih i psihičkih bolesti, bolesti zavisnosti i poremećaja ponašanja.

Kada osoba koja pruža pomoć i podršku nije edukovana iz ove oblasti, postoji mogućnost da ožalošćenu osobu retraumatizuje, dovede do produbljivanja patologije i nastanka komorbiditeta, nekontrolisanih reakcija i iradijacije afekta; sebe dovodi u situaciju kontinuiranog stresa, rizika nastanka sindroma izgaranja i situaciju potencijalne ugrožanosti.  

Individualna i kolektivna patologija često ima koren koji nas vodi do nerazrešenog gubitka u skorašnjoj, daljoj ili dalekoj prošlosti sa komplikovanom reakcijom žalosti koja dovodi do stagnacije pojedinca, porodice i društva u celini, a ima kapacitet trangeneracijskog prenosa.

Na kursu ćete imati priliku naučite karakterike žalovanja kod razlčitih vrsta gubitaka i kod različitih ciljnih grupa, što će Vam omogućiti da brzo i tačno postavite dijagnozu, kao i da lakše radite sa ovom populacijom klijenata.   

Molimo zainteresovane učesnike da se prijave preko office@hatorum.com a kada dobiju potvrdu sa naše strane, da uplate kotizacije izvrše do 09. avgusta 2024.

Program:

  1. Normalna žalost
  2. Poremećaji žalosti
  3. Teorije žalosti
  4. Kultura i žalost
  5. Žalost posle smrti zbog bolesti i starosti
  6. Žalost i nasilna smrt
  7. Žalost i katastrofe
  8. Trudnoća i žalost
  9. Žalost i invalidnost
  10. Žalost i hronične bolesti
  11. Žalost i maligne bolesti
  12. Žalost i životne okolnosti
  13. Žalost, mediji i društvene mreže
  14. Obespravljena žalost
  15. Terapija žalosti
Podeli ovaj članak:

Autor i predavač:

Picture of Prim. dr sci med. Ranka Radulović

Prim. dr sci med. Ranka Radulović

Psihijatar i psihoterapeut ECP, internacionalni trener i supervizor za metode muzikoterapije sa
preko trideset godina profesionalnog iskustva u kliničkim radu sa psihijatrijskim pacijentima i vankliničkom radu, gde sprovodi preventivne programe u oblasti mentalnog zdravlja..

Predavač je po pozivu i rodonačelnik novih muzikoterapijskih metoda koje se koriste u svakodnevnoj praksi. Autor je brojnih knjiga, poglavlja i stručnih radova iz oblasti psihijatrije, psihoterapije I muzikoterapije.

Zaposlena je na Klinici za psihijatriju UKCS u Beogradu, osnivač Udruženja muzikoterapeuta Srbije i direktor Hatoruma, prvog muzikoterapijskog centra u Srbiji,

Scroll to Top