Koliko smo spremni da se suočimo sa krajem i krenemo iznova?
To zavisi od toga sa čim smo se pozdravili…
Da li je kraj očekivan ili iznenadan?
Da li smo na njega dobrovoljno pristali?
Da li je bio neminovan?
Da li smo u stanju da počnemo iznova?
Decembar je primer očekivanog, dobrovoljnog i neminovnog kraja jedne godine.
Neki ga završavaju slavljem, gozbom, veseljem i vatrometom, a drugi u samoći, oskudici, tišini, žalosti i strahu.
Zato budimo zahvalni za sve što smo lepo naučili, ostvarili, osetili i doživeli; budimo zahvalni za sve ružno i teško, što smo uspeli da preživimo tokom 2025.
Neka nam znanje i iskustvo koje smo stekli pomogne da budemo bolji, racionalniji, prilagodljiviji. saosećajniji, mudriji, oprezniji, velikodušniji.
Decembar je prilika da napravimo preduslove, planove i promene koji se tiču održanja i poboljšanja telesnog, duševnog, duhovnog, socijalnog, intelektualnog, finansijskog zdravlja i okruženja.
Decembar je prilika da razmislimo kako da se približimo ili odaljimo od osoba, okolnosti i mesta koje mogu da nas unaprede ili unazade na putu da se približimo sebi, ostvarimo potencijale koji su nam dati i svoj život učinimo boljim.
Decembar je prilika da preuzmemo ličnu odgovornost za sve učinjeno i neučinjeno, rečeno i prećutano, pa u cilju ličnog i kolektivnog zdravlja, redovno i dobro čistimo svoje zube i peramo svoja usta, u bukvalnom i metaforičkom smislu.
Na kraju, decembar prođe. Godina prođe.
Sve lepo i ružno prođe.
Svari se ili ispljune.
Ugradi, potroši ili baci.
Pa rastemo, razvijamo se i živimo. Ili se otrujemo, pa preživimo.
Ili nas nema.
Sve počinje od usta.
Zdravlje i bolest. Sreća i nesreća. Ljubav i mržnja.
Napredak i stagnacija.
Početak I kraj.
Neka čestitka “sve najbolje” bude suština, a ne forma.
Neka ova “novogodišnja poklon četkica” bude simbol lične odgovornosti za obećanja koja smo dali, za želje koje smo poželeli, za ono čemu smo se smejali, za sve što smo rekli ili porekli, progutali, jezik isplazili i zube pokazali, podsetnik i podrška tokom divnih dana u nastupajućoj godini kad ih budemo praznovali i tokom teških dana, ispunjenih iskušenjima.
Svezubi, krezubi i bezubi, evo, četkica na dar!

Srećna nam Nova 2026!